Pozycje książkowe

O zmartwychwstaniu Jezusa

W minioną niedzielę Miłosierdzia Bożego zakończyliśmy oktawę Wielkanocy. Oba te wydarzenia łączą się w pięknym symbolicznym obrazie – zwycięstwo Jezusa nad śmiercią to największy przejaw miłosierdzia Bożego względem człowieka. Chociaż liturgicznie oktawa Wielkanocy już się zakończyła i w Kościele wracamy na normalne, mniej uroczyste tory, warto jednak ciągle na nowo sobie przypominać, że zmartwychwstanie nic nie kończy, lecz właśnie od tego wydarzenia wszystko się zaczyna w nowej – lepszej, bo pełnej radości rzeczywistości.

Im dalej od jakiegoś wydarzenia, tym więcej przeróżnych myśli pojawia się w naszej głowie. Obraz się zamazuje, człowiek w wyniku życiowych doświadczeń stara się niektóre wydarzenia racjonalizować, wmawiać sobie, że nie miały one aż takiego znaczenia jak nam się wcześniej wydawało. Analogiczna sytuacja może występować w kontekście zmartwychwstania Pana Jezusa. Już w pierwszych chwilach po tym chwalebnym wydarzeniu nieprzychylne środowisku chrześcijańskiemu osoby starały się zdeprecjonować całe doświadczenie pustego grobu. Aby tego dokonać pojawiały się przeróżne głosy, plotki, kłamstwa i pełne manipulacji intrygi. Czy współcześnie jesteśmy wolni
od tego typu zachowań? Oczywiście, że nie! Również i dzisiaj rzesze ludzi starają się i będą się starać wmówić nam, że Chrystus nie zmartwychwstał a nawet, że w ogóle nie istniał. Takie słowa i zachowania mogą wywoływać zamęt w naszej głowie, a trafiając na podatny grunt chwilowego zwątpienia mogą prowadzić do osłabienia naszej wiary.

Aby nie dać się tak łatwo manipulować pseudonaukowemu racjonalizowaniu rzeczywistości wiary i zmartwychwstania warto inwestować w swój rozwój intelektualny. Jedną z ciekawych i wartościowych inwestycji może stać się książka Fundacji Prodoteo O zmartwychwstaniu Jezusa, która w całości traktuje o zwycięstwie Chrystusa nad śmiercią i w rzetelny sposób rozprawia się z mitami, herezjami i głupotami, które narosły wokół tego wydarzenia. Musimy przyznać z ręką na sercu, że podczas lektury tej książki i nam w wielu miejscach otworzyły się oczy i zaczęliśmy patrzeć na przeżywane przez nas niedawno święta z innej, głębszej perspektywy.

Autorom książki przede wszystkim przyświeca chęć obrony i wyjaśnienia wydarzenia Zmartwychwstania Pana Jezusa przy pomocy jak najbardziej obiektywnych faktów. Nie poprzez mnogość tez i teorii, które czasem wprowadzić mogą zbyt wiele zamieszania i rozmycia w umysłach czytelnika, lecz kierując się zasadą „minimum faktów”, w jak najbardziej przystępny a zarazem najbliższy pewności sposób przedstawić najważniejsze dla chrześcijan wydarzenia z życia Jezusa.

Trwający nadal w kościele okres wielkanocny to doskonała okazja, aby zgłębić temat, rozwinąć się duchowo i ucieszyć z faktu zmartwychwstania Pana Jezusa. W ciągu całego roku nie doświadczymy już ważniejszego dla nas katolików wydarzenia niż to przeżywane w poranek wielkanocny. Serdecznie zachęcamy do czytania i pogłębiania swojej wiedzy a z pomocą w tym na pewno może wam posłużyć książka O zmartwychwstaniu Jezusa Garego R. Habermasa i Michaela R. Licona.

Chrystus Zmartwychwstał!

Książka dostępna w księgarni internetowej Fundacji Prodoteo: O zmartwychwstaniu Jezusa, Gary R. Habermas, Michael R. Licona

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.