Teologia w pigułce

Ostateczna bitwa o rodzinę

Wielki Post to czas zbierania w całość tego, co zaczyna w naszym życiu szwankować. To ponowne spojrzenie na swoje życie przez pryzmat wiary. Patrząc szerzej, niż tylko z perspektywy jednostki można dojść do wniosku, że Wielki Post to dobry czas na powrót chrześcijańskich rodzin do Chrystusa – fundamentu wszelkiego działania i budowania relacji. 

Człowiek jako istota społeczna do prawidłowego rozwoju potrzebuje wspólnoty z Bogiem i drugim człowiekiem. O ile ta Komunia z Bogiem to sprawa niezwykle indywidualna, o tyle relacje międzyludzkie rozpatrywać można w kontekście dobra wspólnoty mniejszej lub większej. Rodzina to podstawowa wspólnota na gruncie której budować można całe społeczeństwa. 

Ostateczna bitwa o rodzinę to książka niezwykle poważnie podchodząca do analizy współczesnego stanu rodzin oraz ukazująca niebezpieczne praktyki zmierzające do rozpadu rodziny w wizji chrześcijańskiej. Powolne rozmywanie prawdy przez ludzi nieprzychylnych tradycyjnemu modelowi rodziny ma za zadanie osłabić więzy rodzinne, a w konsekwencji odciąć człowieka od wiary, korzeni i relacji, na których może budować poczucie swojej wartości i człowieczeństwo. Ks. Glas i Pan J. Pulikowski to postacie znane i cenione. Swoim doświadczeniem potrafią się dzielić w niestrudzony sposób. 

Ostateczna bitwa o rodzinę zawiera w sobie wiele mocnych fragmentów, zwłaszcza kiedy ks. Glas opowiada o swojej posłudze egzorcysty i jego doświadczeniach w modlitwie nad małżonkami. Zły duch za wszelka cenę stara się deprecjonować i wyśmiać sakrament małżeństwa proponując i podsuwając fałszywe wizje wolnych związków. Każdy z nas w pewnym momencie musi stoczyć osobista bitwę o rodzinę decydując czy przyjąć kolejne zlecenie w pracy czy spędzić czas z najbliższymi.

Po przeczytaniu tej książki nie da się patrzeć na małżeństwo w taki sam sposób, jak wcześniej. Jeśli ktoś wątpi w wartość sakramentalnego małżeństwa powinien koniecznie sięgnąć po tę książkę. Ci którzy dopiero do małżeństwa się przygotowują powinni tę pozycję traktować jako lekturę obowiązkowa. 

Książka dostępna w księgarni internetowej wydawnictwa Esprit: Ostateczna bitwa o rodzinę, ks. Piotr Glas, Jacek Pulikowski [link]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.