Pozycje książkowe

Alicja Lenczewska – Świadectwo życia

Objawienia prywatne to temat, który zawsze wywołuje wiele kontrowersji. Z jednej strony znajduje się grono osób szczerze wierzących w każde słowo przekazane podczas objawień, z drugiej jednak nie mniej liczna jest grupa osób sceptycznie nastawionych do tego rodzaju przekazów. Sprawy nie ułatwia dodatkowo postępowanie Kościoła, który w swej wielkiej roztropności nie jest skory do wydawania zbyt pochopnych wniosków i opinii na temat objawień prywatnych. Warto jednak na samym początku podkreślić i wyjaśnić, że nie ma obowiązku wierzyć w objawienia prywatne ani przyjmować ich bezrefleksyjnie. Wręcz przeciwnie warto zadać sobie trud próby zrozumienia i oddzielenia prawdziwej treści objawień od ludzkiej nadinterpretacji.

Alicja Lenczewska to postać coraz bardziej znana w naszym kraju. Ta mistyczka ze wschodniego bloku ukazuje nam piękną prawdę wiary, a mianowicie fakt, że na nawrócenie nigdy nie jest za późno. Mimo iż jej droga do nawrócenia zaczęła się dość późno, nie przeszkodziło to w niczym w doświadczaniu przez nią mistycznych wizji, w których miała okazję rozmawiać z Jezusem. Sam temat objawień prywatnych nie jest nam zbyt bliski (raczej wystrzegamy się przesadnego zainteresowania tą tematyką), jednak biografię Alicji Lenczewskiej napisaną przez Pana Tomasza Terlikowskiego przeczytaliśmy z wielką przyjemnością. Wielki szacunek dla autora, że podszedł do tematu w bardzo rzetelny sposób
i nie starał się wygładzić pewnych wydarzeń i słów przekazanych przez Alicję do jej wspólnoty, które mogą wydawać się miejscami dość kontrowersyjne. Wypada jednak podkreślić, że objawienia prywatne mają na celu głębokie nawrócenie i wzrost wiary osoby, która ich doświadcza i to jest właśnie ich główny cel. Patrząc na życie A. Lenczewskiej można dojść do wniosku, że cel ten został osiągnięty i wszystkie cierpienia oraz duchowe doświadczenia, mimo iż nie zawsze precyzyjnie wyrażone i obarczone ułomnością ludzkiego języka i doświadczenia, doprowadziły ją do pogłębienia wiary i zbudowania zażyłej relacji z Chrystusem.

„W duszy i życiu każdego człowieka trwa apokalipsa – ostateczna walka o duszę. Trwa tak długo, jak długo trwa życie tutaj”.
s. 105.

Czytając biografię Alicji Lenczewskiej wydaną nakładem wydawnictwa WAM, od razu myśli czytelnika kierują się ku dwóm charakterystycznym biegunom jej mistycznych objawień. Zbliżająca się apokalipsa oraz niezgłębione Miłosierdzie Boże to dwa tematy, wokół których oscylują jej duchowe doświadczenia. Podobnie jak św. s. Faustyna za swoją życiową misję uznaje przekazanie światu prawdy o niezgłębionym Miłosierdziu Bożym, które może stać się ukojeniem dla każdego grzesznika.

Alicja Lenczewska. Świadectwo życia to książka ciekawa i inspirująca do poszukiwań znaków Bożej obecności w swoim życiu. Niezwykle aktualne przesłanie o Bożym Miłosierdziu oraz możliwości nawrócenia w każdym czasie i z każdej sytuacji sprawiają, że może stać się ta książka lekturą uniwersalną tj. dla wierzących i poszukujących oraz dla tych, którzy w bardzo żywy sposób interesują się tematem objawień prywatnych i duchowością tych osób. 

Książka dostępna w księgarni internetowej wydawnictwa WAM: Tomasz P. Terlikowski Alicja Lenczewska. Świadectwo życia. [link]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.