Pozycje książkowe

Pożegnanie nieprzywitanych

Śmierć to temat trudny, wobec którego nikt z nas nie może przejść obojętnie lub niezauważony. Każdy z nas kiedyś stanie w centrum uroczystości pogrzebowej. Nie wiemy tylko kiedy to nastąpi. O ile odejście człowieka dorosłego czy w sędziwym wieku jesteśmy w stanie sobie wytłumaczyć, o tyle trudno nam pogodzić się z myślą o stracie dziecka lub człowieka młodego. A co w przypadku śmierci dziecka, które nie miało nawet okazji zobaczyć tego świata? Wziąć pełną piersią głębokiego oddechu? Poczuć ciepła dotyku mamy? Dać się utulić w silnych ramionach swego ojca? 

Tragedia jakiej doświadczają rodzice, których udziałem staje się strata dziecka nienarodzonego jest po ludzku nie do opisania, dlatego tak bardzo cieszy nas, że coraz większy nacisk kładzie się na świadomość, z czym wiąże się poronienie oraz że powstają tak dobre książki jak Pożegnanie Nieprzywitanych ks. Wojciecha Szychowskiego z wydawnictwa eSPe. 

Model dziecka nienarodzonego w 10. tygodniu ciąży

Autor książki – ksiądz katolicki, psycholog, psychoterapeuta i rekolekcjonista dzieli się z czytelnikiem swoją wiedza, doświadczeniem i obserwacjami. W bardzo obrazowy sposób przedstawia i omawia problem, z jakim zmierzyć się muszą rodzice po stracie dziecka. Przede wszystkim z żałobą, która staje się ich udziałem, a także z tym, jak mają się odnaleźć w roli rodziców, którzy nie mieli okazji utulić swojego dziecka oraz w jaki sposób mają zachować się względem siebie samych. 

To co uderza od pierwszych stron w tej książce to wielki szacunek do życia, zdrowia psychicznego oraz troska o rodziców. Ks. Wojciech w konkretny i przejrzysty sposób przedstawia etapy żałoby a także sposoby jej przeżywania. Z wielkim taktem zwraca również uwagę na niepokojące sygnały, które powinny wzbudzić naszą czujność i zmusić nas do reakcji w postaci zwrócenia się o pomoc do profesjonalisty – psychoterapeuty czy psychiatry. 

Model stópek nienarodzonego dziecka w 11. tygodniu życia prenatalnego

Pożegnanie nieprzywitanych to książka, którą koniecznie powinni przeczytać wszyscy borykający się z tragedią straty dziecka, a także ci, który w swoich rodzinach przeżywali to trudne doświadczenie. Świadomość żałoby oraz jej praw i etapów pozwoli uniknąć wielu nieporozumień, a także uchronić osoby w żałobie przed konsekwencjami niedomknięcia jej poszczególnych etapów.

Książka dostępna w księgarni internetowej wydawnictwa eSPe: Pożegnanie nieprzywitanych, ks. Wojciech Szychowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.