Pozycje książkowe

Psychoterapia Ewangelią. Boża strefa zrozumienia.

Pan Bóg jest bytem prostym, zaś człowiek jest bytem złożonym i o tę całą złożoność naszego istnienia wszystko się rozchodzi. Im więcej zależności, poziomów i sfer, tym większe prawdopodobieństwo natrafienia na jakiś, błąd przeszkodę czy coś, co nie funkcjonuje poprawnie. 

Każdy z nas posiadając skażoną, grzeszną naturę doświadcza swojej, ale również innych grzeszności. Wszystkie te doświadczenia na nas oddziałują i wywierają wpływ większy bądź mniejszy, świadomy lub podświadomy. Współczesne czasy to szczególnie duży rozkwit psychologii i terapii pomagających znaleźć człowiekowi spokój i równowagę. Z drugiej jednak strony da się zauważyć coraz bardziej rozpędzona laicyzację, a w konsekwencji zanik myślenia metafizycznego. 

Liczne badania ukazują zaskakującą dla wielu rzecz – wzrost zamożności nie przekłada się w wielu przypadkach na poczucie zadowolenia i spełnienia. Chrześcijanie, jako osoby skoncentrowane w swym życiu na Bogu i budowaniu z Nim relacji nie są wolni od negatywnych wpływów świata. Również i katolicy często maja potrzebę korzystania z porad lekarzy, psychologów czy psychoterapeutów. Grunt w tym, żeby psychologia nie była sprzeczna z wyznawaną wiarą i naszym światopoglądem. 

W książce Psychoterapia Ewangelią autor pokazuje, na czym polega psychoterapia w duchu katolickim, mocno zakorzeniona w Ewangelii. Poza bogatym doświadczeniem autora w książce znaleźć można przykłady z życia wzięte jak i fikcyjne pomagające w zrozumieniu poruszanych kwestii. Wszystko to opatrzone jest duża ilością cytatów z Pisma Świętego.

„Czy naprawdę jestem gotów wyrzec się dotychczasowego stylu życia, w którym nigdy nic się nie da? Czy raczej mi to odpowiada, bo zdejmuje ze mnie odpowiedzialność i konieczność zmagania się?” s.70

Psychologia pomaga nam zrozumieć zasady i kontekst funkcjonowania człowieka. Ewangelia zaś ukazuje nam prawdziwy cel ludzkiego życia. Czasem, aby odkryć siebie i swoje prawdziwe „ja” trzeba poddać się głebokiej psychoterapii Ewangelią. Odważysz się?

Książka dostępna w księgarni internetowej wydawnictwa Fronda: Psychoterapia Ewangelią. Boża strefa zrozumienia. Marek Pietrachowicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.