Pozycje książkowe

Maryja w tradycji franciszkańskiej

Kiedyś usłyszałem słowa, które bardzo mocno wpłynęły na moje postrzeganie duchowości Maryjnej a brzmiały one mniej więcej tak: Zły Duch kusi zawsze najmocniej w wigilię świąt i uroczystości Maryjnych. Większość herezji i odstępstw od wiary zaczyna się od zanegowania sensu duchowości Maryjnej lub jej całkowitego odrzucenia. – z czystym sumieniem muszę przyznać, że te słowa wiele razy się spełniły.

Trudno wyobrazić sobie duchowość katolicką bez szczególnego nabożeństwa do Matki Bożej. Historia Kościoła zna liczne przykłady cudownych interwencji Maryi, jej opieki a także wyjątkowego kultu wielu świętych względem Bożej Rodzicielki. Duchowości Maryjnej trzeba się uczyć całe życie. Tak jak na przestrzeni lat zmienia się jakość relacji dziecka względem swej matki, tak również powinna w naszym duchowym życiu dojrzewać relacja względem Matki Bożej.

W naszym domu z wielką radością sięgamy po książki o tematyce Maryjnej, a kiedy łączy ona w sobie jeszcze rys duchowości franciszkańskiej, który jest nam bliski chociażby ze względu na miejsce pracy (parafia oo. Franciszkanów), z tym większym zainteresowaniem zabieramy się do jej lektury. Maryja w tradycji franciszkańskiej autorstwa Bernardo Commodi to krótka objętościowo a jednocześnie bogata w treść książka z serii Inspiracje franciszkańskie. Książka podzielona została na VII rozdziałów z czego każdy z nim jest próbą ujęcia charakterystycznych cech duchowości jednego ze świętych franciszkańskich takich jak: Franciszek, Klara, Antoni, Bonawentura czy Jan Duns Szkot. Jeśli chcecie zakosztować trochę z duchowości franciszkańskiej oraz lepiej ją zrozumieć śmiało sięgnijcie po tą książkę. Może tak jak ja podczas lektury miło się zaskoczycie i głębiej spojrzycie na postacie świętych franciszkańskich.

Książka dostępna w księgarni internetowej wydawnictwa Bratni Zew: Maryja w tradycji franciszkańskiej Bernardo Comodi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *