Teologia w pigułce

Wiara ludzi wolnych

„ […] tylko po to nam dano życie,
aby moc miłości ukazała się w nas.”

s.33

Wiara ludzi wolnych to kolejna część rozważań, duchowych przemyśleń ks. Józefa Tischnera, które dzięki wydawnictwu WAM mamy możliwość poznać. Każdy, kto już wcześniej spotkał się z tekstami ks. Tischnera wie, że jest to lektura prosta w swej formie, ale niezwykle głęboka pod względem prezentowanych treści. Autor w niezwykle subtelny sposób zaprasza czytelnika do podjęcia z nim dialogu. Stawia pytania, które często pozostając bez jednoznacznej odpowiedzi, zmuszają czytającego do zatrzymania się i podjęcia refleksji nad przeczytanym tekstem. Liczne odwołania do życiowego doświadczenia różnych osób sprawiają, że podejmowane przez ks. Józefa tematy stają się nam wyjątkowo bliskie i aktualne.

Nasze spotkanie z Bogiem jest zawsze na miarę naszej miłości. Taką miłością, jakiej kiedyś nauczyliśmy się na ziemi, ogarniamy w przyszłości Boga, wobec którego staniemy „twarzą w twarz”.

s. 30

Nad tekstami ks. Tischnera nie sposób przejść obojętnie. Jest to ten rodzaj lektury, który mocno w czytelniku pracuje. Króciutkie rozdziały, którymi wypełniona została książka Wiara ludzi wolnych to pojedyncze rozważania autora na konkretny temat, jednak składający się w jeden obraz stęsknionej duszy ludzkiej poszukującej swego spełnienia. Typowo polska charakterystyka ludzkich tęsknot momentami wydaje się wyjątkowo uniwersalna w swej głębi a jednak tak bardzo nasza. Podobnie jak ewangelia mimo swego ponadczasowego wymiaru jest ściśle osadzona w tu i teraz tak poruszane przez autora problemy wydają się nam niezwykle bliskie i współczesne.

„[…] nie lękać się cierpienia w miłości, ale lękać się cierpienia bez miłości.” s. 82

Kto czytał już teksty ks. Tischnera nie musi być zachęcany do sięgnięcia również i po tę książkę a tym, którzy nie mieli jeszcze przyjemności poznania jego tekstów zazdrościmy tej pięknej przygody spotkania z głębokimi myśli przemawiającymi niejednokrotnie do samej duszy ludzkiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *