Pozycje książkowe

Synod Pachamamy

W liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II, czyli 22 października, przez Stolicę Apostolską został opublikowany nowy dekret o liturgii: lud Boży bliżej liturgii Kościoła. Wprawdzie nie byłoby w tym nic niepokojącego, gdyby nie ciągle rezonująca w nas książka z wydawnictwa 3DOM – Synod Pachamamy. Długo zbieraliśmy się do jej recenzji, ale chyba nadszedł w końcu ten moment, żeby się tego podjąć. 

Synod Pachamamy to pozycja trudna w odbiorze dla polskiego katolika. Trudność wcale nie polega na zgłębianiu tajników teologii czy języku w jakim książka została napisana, lecz w dopuszczeniu do siebie myśli na jakie pomysły mogą wpaść pasterze, którym zostało powierzone przewodzenie wśród wierzących. Przyzwyczailiśmy się już do nieliturgicznych występów podczas liturgii Mszy Świętej, scholek, zespołów z gitarami i różnymi instrumentami oraz często mało spójnych kazań, nierzadko kiepskich pod względem przygotowania teologicznego. 

Synod w Amazonii był wydarzeniem, które zgromadziło wokół siebie wielu zwolenników jak i przeciwników. Jeśli ktoś szuka pochwały synodu w książce z wydawnictwa 3DOM, to na pewno nie jest to pozycja dla niego. Autor w sposób interesujący przedstawia nadużycia liturgiczne, jakie w świetle synodu chciano przeforsować.

W świetle tej książki nowo opublikowany dekret o liturgii w Kościele napawa nas pewnego rodzaju niepokojem. Wynika on z tej chęci dziwnego otwarcia się Kościoła na różne kultury i umożliwienia biskupom wsłuchanych w potrzeby ludów przełożenia tekstów Objawienia i Liturgii na język odpowiadający naturze ich Ludu. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że w niedalekiej przyszłości usłyszymy o co najmniej „dziwnych”, nowych, pseudokatolickich praktykach i zwyczajach.

Możemy się zgadzać lub nie z Ojcem Świętym, ale na pewno za papieża należy się nieustannie modlić, aby był niezłomnym świadkiem Chrystusa i promieniował Jego świętością. Całe szczęście, że Duch Święty działa w Kościele.

Książka na pewno przypadnie do gusty wszystkim, którzy zainteresowani są Kościołem powszechnym, a nie tylko wydarzeniami z życia Kościoła w Polsce.

Książka dostępna w księgarni internetowej wydawnictwa 3DOM: Synod Pachamamy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *