Pozycje książkowe

Skoro jest miłość. O rodzinie, szczęściu i nie tylko.

Wokół tematu miłości i małżeństwa narosło wiele mitów i błędnych przekonań. Zapewne również każdy z nas ma swoją własną definicję miłości, swoje wyobrażenie małżeństwa i wspólnej drogi przez życie pary zakochanych. Jak odnaleźć się jednak w sytuacji, kiedy ten nasz wyidealizowany obraz nie bardzo znajduje swe odzwierciedlenie w codzienności? Co w przypadku, kiedy daje o sobie znać nasz egoizm i grzeszność? Czy wiara i religia mogą stać w opozycji do miłości małżeńskiej?

Abp Grzegorz Ryś to postać znana, lubiana, szanowana i często cytowana wśród środowisk chrześcijańskich w Polsce. Jest to również płodny autor wielu książek, które na nas osobiście wywierają duży wpływ i często są okazją do poszukiwania i pogłębiania naszej wiedzy przez rozbudzenie w nas ciekawości. Czytając książki abp Rysia można czasem odnieść wrażenie, że gdzieś z tyłu głowy odzywa się jego charakterystyczny głos i styl mówienia.

Skoro jest miłość o rodzinie, szczęściu i nie tylko to najnowsza pozycja abp Rysia wydana nakładem wydawnictwa WAM, którą mięliśmy okazję poznać. Do lektury tej książki podchodziliśmy z dużym entuzjazmem. Bywało tak, że wieczorami książka wędrowała z rąk do rąk i była okazją do małżeńskiej dyskusji między nami w oparciu o przeczytany fragment. W pierwszej części książki autor prowadzi swoje rozważania na temat miłości małżeńskiej i małżeństwa w oparciu o historię postaci św. Józefa. Mimo iż ta relacja małżeńska Maryi i Józefa może nam się wydawać daleka od ideału może ona nas wiele nauczyć, wskazać drogę a także stać się dla nas punktem odniesienia w naszym życiu małżeńskim.  W dalszej części książki abp Ryś ukazuje nam bogactwo doświadczeń i wyzwań przed jakimi musi stanąć współczesna rodzina.

Pismo nam pokazuje, że rodzina jest obszarem Bożej obietnicy, a nie tylko Bożych wymagań. Oczywiście wymagania też się pojawiają, bo jest to – jak ładnie mówił Benedykt XVI – porządek miłości […] I z niego wynikają zobowiązania, to prawda, ale przede wszystkim jest to wielka przestrzeń Bożych obietnic. Nie żadnej opresji, tylko obietnic i działania Bożego, Jego miłości.

Fragment książki, s.26.

To jest takie niesamowite, że Pan Bóg wierzy w rodzinę taką, jaka ona jest, a nie w idealną.

Fragment książki, s. 31.

Książka Skoro jest miłość o rodzinie, szczęściu i nie tylko to pozycja wręcz obowiązkowa dla wszystkich osób przygotowujących się do zawarcia związku małżeńskiego. Można ją bowiem potraktować jako bardzo dobre nauki przedmałżeńskie! Pomoże ona otworzyć oczy na rzeczywistość miłości, małżeństwa, wiary i relacji z Panem Bogiem. Osoby samotne i te które już trwają w małżeństwie również znajdą tutaj sporo wartościowych treści dla siebie. W końcu nikt z nas nie jest samotną wyspą lecz trwa w relacji z rodziną, bliskimi, znajomymi a ta książka może pomóc w ich umocnieniu.

Szczegóły książki:
Autor: Abp Grzegorz Ryś
Okładka: twarda
Data wydania: 2021
Ilość stron: 200
Wydawnictwo: WAM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *