Pozycje książkowe

Boża wizja dla rodziny.

Do napisania kilku zdań recenzji na temat książki Boża wizja dla rodziny zabieraliśmy się dość długo. Spowodowane jest to dużą ilością tematów, które osobiście nas dotknęły po przeczytaniu nowości od wydawnictwa Szaron. W naszym subiektywnym odczuciu książkę tą można rozpatrywać na trzech różnych płaszczyznach:

  1. Rodzina – jej źródło i istota
  2. Stosunek Kościoła wobec rodziny
  3. Zaangażowanie w życie wspólnotowe Kościoła a rodzina

Z pozoru mogłoby się wydawać, że rodzina i Kościół to duet idealny. Tak rzeczywiście jest pod warunkiem, że odpowiednio zrozumiemy miejsce rodziny w Kościele i miejsce Kościoła w życiu rodzinnym. Istnieje jednak pewne niebezpieczeństwo, na które autorzy książki zwracają uwagę czytelnika. Zbytnie zaangażowanie w życie wspólnotowe kosztem relacji rodzinnych może prowadzić do kryzysu w rodzinie i odczucia wewnętrznego rozdarcia w człowieku. Natomiast Kościół poświęcający zbyt mało uwagi rodzinie prowadzi często do słabych wspólnot.

Autorzy G. i J. Zeller pomagają uświadomić czytelnikowi jak wielką wartość posiada rodzina i jakie jest jej miejsce w zamyśle Boga. Nie wymieniają jednak jedynie jej zalet pomijając wady i trudne chwile. Na przykładzie świadectw osób wierzących i zaangażowanych w życie religijne ukazują również trudne doświadczenia życia rodzinnego z jakimi na co dzień muszą się mierzyć.

Dla nas ludzi mocno zaangażowanych w życie parafialne szczególnie ważne okazały się te fragmenty książki, które pokazały nam, że to zaangażowanie nie może odbywać się kosztem rodziny. W rzeczywistości Kościoła katolickiego jest to stosunkowo trudna prawda do przyjęcia zwłaszcza dla osób duchownych. Świeccy często muszą wręcz zawalczyć o ten „wolny” czas, który będą mogli poświęcić na umacnianie więzów rodzinnych.

Książkę z całą pewnością możemy polecić wszystkim wierzącym, którzy borykają się z problemem pogodzenia życia rodzinnego z aktywnością wspólnotową oraz tym, którzy chcą dowiedzieć się w jaki sposób umacniać swoje więzy rodzinne. Również i osoby poszukujące swojej relacji z Panem Bogiem znajdą w niej wiele ciekawych treści, które z pewnością okażą się dla nich pomocne. Biorąc do ręki książkę Boża wizja dla rodziny wydawnictwa Szaron należy jednak pamiętać, że jest ona pisana z perspektywy życia wspólnoty protestanckiej. Nie jest to na pewno wada, ale niektóre fragmenty samemu trzeba przenieść na „swój” katolicki grunt. Pisząc te słowa mamy na myśli np. fragmenty mówiące o problemach czy rozterkach rodzin pastorów.  Boża wizja dla rodziny to dobra, wartościowa książka pozwalająca spojrzeć na rodzinę trochę od innej strony.

Szczegóły książki:
Autor: G. i J. Zeller
Okładka: miękka
Data wydania: 2021
Ilość stron: 352
Wydawnictwo: Szaron

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *