Pozycje książkowe

Diagnozy. Esej o fizjologii społecznej.

Słowo diagnoza najbardziej kojarzy mi się z orzeczeniem o stanie zdrowia, które formułuje lekarz ze swej pozycji eksperta. Jako pacjent jestem zobowiązany na nią zareagować. O ile częściej jednak martwimy się o uleczenie jednostki zapominając lub nie zauważając chorób trawiących całe społeczności? O ile bardziej docenia się słowa i zalecenia lekarzy a zapomina lub w ogóle nie słucha filozofów? Czy w ogóle jestem w stanie wymienić nazwisko jakiegoś współczesnego filozofia?

Gustave Thibon to urodzony w ubiegłym wieku we Francji chrześcijański filozof. W swoim dziele Diagnozy. Esej o fizjologii społecznej w formie krótkich esejów dokonuje trafnej analizy kondycji współczesnych sobie ludzi. Czy jednak mimo upływu lat straciły one na swej aktualności? Osobiście uważam, że gdyby nie informacja o czasie wydania tego dzieła trudno byłoby się zorientować czy aby na pewno autor nie opisuje czasów nam współczesnych. Zasługą tej zadziwiającej aktualności zapewne jest uniwersalność poruszanych problemów przez francuskiego filozofa.

Obserwując, jak się rzeczy mają, można sformułować następujące prawo: reakcje emocjonalne człowieka ubożeją, minimalizują się, ześlizgują się do poziomu gry i fikcji, proporcjonalnie do wzrostu wokół tego człowieka ilości sztucznych podniet. W końcu nawet najbardziej naturalne i najgłębsze stany emocjonalne (przyjaźń, miłość, przekonania religijne i polityczne) stają się w wyczerpanej duszy równie nierealne, równie zmyślone jak świat maszyn, filmów, wydruków i fałszywej seksualności, które dziś wypełniają życie wielkomiejskie. W tym przypadku doskonałe dostosowanie się do środowiska jest równoznaczne z doskonałą dehumanizacją człowieka.
Fragment książki s. 62.

Książka Diagnozy. Esej o fizjologii społecznej na pewno przypadnie do gustu wszystkim, którzy czują w sobie zacięcie filozoficzne i potrafią spojrzeć na rzeczywistość z innej, może mało popularnej strony. Mimo trudnych tematów poruszanych w książce całość czyta się stosunkowo lekko i szybko.

Szczegóły książki:
Autor: Gustave Thibon
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Data wydania: 2021
Ilość stron: 216
Wydawnictwo: Dębogóra

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *