Pozycje książkowe

Po pierwsze pomagać. O burzliwym związku psychologii i wiary.

Psychologia to jeden z coraz dynamiczniej rozwijających się kierunków. Poznanie człowieka, jego istoty, zasad funkcjonowania a w ostateczności poznanie sensu i celu istnienia to pytania, które od wieków zadają sobie uczeni. Również psychologia stara się znaleźć dla siebie odpowiednie miejsce w tym temacie.  Mimo iż jest to dyscyplina naukowa stosunkowo młoda, bo licząca sobie ok. 150 lat zjednuje sobie wielu zwolenników. Nie da się nie zauważyć pozytywnego wpływu jaki wywarł na człowieka i społeczeństwo dynamiczny rozwój psychologii w ostatnich latach. Jednak mimo dobra, które niewątpliwie wiąże się z wielością terapii proponowanych przez psychoterapeutów nie da się również pominąć licznych wątpliwości, które mogą nas niepokoić.  

Psychologia u podstaw swej naukowości posiada założenia typowo ateistyczne. Jak więc zatem pogodzić psychologię z wiarą? Jak ma się odnaleźć w rzeczywistości terapii człowiek wierzący, a jak terapeuta?

Ks. Andrzej Jastrzębski OMI w książce Po pierwsze pomagać. O burzliwym związku psychologii i wiary dokonuje trafnej analizy psychologii, psychoterapii i psychiatrii. Podkreśla jednak to co bardzo często umyka, że człowiek stworzony na obraz Boży jest jednością materialno-psychiczno-duchową. Nie da się zatem oddzielić od siebie tych trzech sfer, ponieważ one się nieustannie przenikają. Doświadczając zaburzeń w funkcjonowaniu człowieka, należy wziąć pod uwagę holistyczny obraz człowieka i całościowo na niego spoglądać, a nie ograniczać się do jednego z wymiarów ludzkiej egzystencji pomijając lub umniejszając inny.

[…] Pan Bóg przekazał nam fascynującą wiadomość. Jesteśmy stworzeni na Jego obraz. Problem polega na tym, że nie mamy bezpośredniego dostępu do poznania Pana Boga i musimy się po prostu domyślać, co ta piękna wiadomość tak naprawdę dla nas oznacza. Skoro nie możemy spojrzeć Mu w twarz, pozostaje nam spoglądać na nasze ludzkie oblicza i próbować odgadywać, w jaki sposób Bóg się w nich objawia. Możemy jedynie zbliżyć się do tajemnicy, nic więcej.
(fragment książki s. 9)

Nowość wydawnictwa eSPe Po pierwsze pomagać. O burzliwym związku psychologii i wiary stanowi formę rozmowy i mimo swego niewielkiego formatu zawiera w sobie bogactwo treści. Autor w jasny i przystępny sposób tłumaczy współczesne trendy w psychologii oraz ich podstawy i założenia. Pozycja ta może być doskonałą lekturą dla wszystkich, którzy interesują się psychologią zwłaszcza w jej chrześcijańskim ujęciu, lecz nie tylko. Przypaść do gustu powinna również wszystkim, którzy zastanawiają się w jaki sposób można łączyć współczesne osiągnięcia nauki z wiarą chrześcijańską.

Szczegóły książki:
Autor: ks. Andrzej Jastrzębski OMI
Okładka: miękka
Data wydania: 2021
Ilość stron: 168
Wydawnictwo: eSPe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *