Pozycje książkowe

Miłosierdzie wcielone. Lectio divina z Siostrą Faustyną.

Do wielkich rzeczy, które dzieją się w naszym życiu warto jest się dobrze przygotować. Podobnie sytuacja wygląda w Kościele katolickim. W ciągu roku liturgicznego mamy dwa ważne wydarzenia, do których w szczególny sposób wypada nam się przygotować. Z tej racji w wielu parafiach w Adwencie i Wielkim Poście odbywają się rekolekcje parafialne wprowadzające wiernych w obchody Świąt Bożego Narodzenia czy Zmartwychwstania Pańskiego.

Na początku Wielkiego Postu w nasze ręce trafiła książka autorstwa ks. Krzysztofa Wonsa SDS Miłosierdzie Wcielone. Lectio divina z Siostrą Faustyną. Książka ta stanowi formę rekolekcji lectio divina w jakich każdy z nas w zaciszu swojego domu i w odpowiednim dla siebie czasie może uczestniczyć. Lectio divina to pobożne czytanie tekstów Pisma Świętego pogłębione o medytację i kontemplację. Książka podzielona jest na 7 rozdziałów – dni. Głównym tematem rekolekcji jest miłosierdzie. Ks. Wons na podstawie Pisma Świętego i dzienniczka św. s. Faustyny stara się wprowadzić czytelnika w tajemnicę Bożego Miłosierdzia.

Każdy z poszczególnych dni rekolekcji podzielony jest na pięć konkretnych części:

  • Spotkanie z s. Faustyną przed lectio
  • Lectio – czytanie
  • Wprowadzenie do meditatio – medytacja
  • Wprowadzenie do oratio – modlitwa
  • Wprowadzenie do contemplatio – kontemplacja

Czytanie, medytacja, modlitwa i kontemplacja to filary na jakich opierają się rekolekcje zaproponowane nam przez Edycję św. Pawła razem z ks. Krzysztofem Wonsem SDS.

Z racji swego bogactwa treści i myśli poszczególne rozdziały są dość obszerne. Jednak zaznaczyć należy, że nie jest to książka do przeczytania, lecz do przekontemplowania i przemodlenia, dlatego według indywidualnych potrzeb można poszczególne dni rekolekcji rozłożyć w czasie dłuższym niż jeden dzień.

Trwając ciągle w okresie Wielkiego Postu – tego duchowego przygotowania do Uroczystości Zmartwychwstania Pana Jezusa warto skorzystać z okazji i wybrać odpowiednią dla siebie formę rekolekcji. Miłosierdzie Wcielone może być również dobrym przygotowaniem do Niedzieli Miłosierdzia Bożego, która równocześnie kończy oktawę Zmartwychwstania Pańskiego. Książkę możemy polecić wszystkim, którzy pragną jeszcze bardziej zgłębić tajemnice Bożego Miłosierdzia oraz dobrze przygotować się do świętowania w duchu radości z Uroczystości Zmartwychwstania Pana Jezusa.

Szczegóły książki:
Autor: ks. Krzysztof Wons SDS
Okładka: twarda
Data wydania: 2021
Ilość stron: 520
Wydawnictwo: Edycja św. Pawła

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *