Pozycje książkowe

Miłość w czasach niepokoju.

To co wielu z nas utożsamia z pojęciem miłości to dopiero wierzchołek góry lodowej zwany zakochaniem. Etap ten trwa krócej bądź dłużej, ale zawsze związany jest z przemijaniem. Miłość to posiadanie – ja posiadam Ciebie a ty posiadasz mnie. To posiadanie nabiera zupełnie innego wymiaru w miłości – jest to posiadanie miłości w wolności. Doświadczając miłości człowiek jest ten sam, ale już nie taki sam. (Por. s. 53-57)

Przykładem dramatu miłości do którego odwołuje się ks. Józef Tischner jest relacja Abrahama z Izaakiem. Miłość to relacja, w której potrzeba kogoś trzeciego. Tak jak Trójca Święta w swej doskonałej miłości jest trójcą Osób tak miłość człowieka stworzonego na obraz Boży też jest miłością trzech. W przypadku Abrahama i Izaaka jest to Bóg. Bóg, który wyzwala Abrahama z relacji posiadania swego syna zwracając mu go w wolności. Po wejściu na górę relacja miłości Abrahama dojrzewa i zmienia się.

Jest tyle dramatów, ile nas tu na tej sali. Każdy idzie swoją drogą w tym dramacie i nie ma tutaj reguł. Każdy się uczy na własnych błędach. Nigdy tak nie ma, żeby nie było błędu. Mówi się „Trzeba mieć rozum w miłości”. No tak, ale jakby się tak miało do końca rozum w miłości, toby się nigdy nie miłowało. Dlatego inni mówią: „Trzeba mieć miłość w rozumie”.
(Fragment książki s. 160)

Miłość w czasach niepokoju to nowa książka wydawnictwa WAM, autorstwa ks. Józefa Tischnera a dokładniej jego nigdy wcześniej niepublikowane wykłady wybrane i opracowane przez Joannę Podsadecką. Na podstawie swoich własnych doświadczeń i przemyśleń oraz odnosząc się do wielu wybitnych filozofów ks. Tischner stara się przybliżyć słuchaczom w ramach wykładów z filozofii człowieka zagadnienia dotyczące dramatu miłości. Wiele miejsca w swoich wykładach poświęca św. Janowi od Krzyża i jego Drodze na górę Karmel. Oprócz poważnych filozoficznych treści w książce znajdziemy barwne przykłady z życia oraz anegdoty góralskie. Książkę mimo wielu odwołań do myśli filozofów czyta się lekko i przyjemnie. Miłość w czasach niepokoju to jedna z tych pozycji, którą można polecić kochającym, wątpiącym, szukającym i wszystkim tym, którzy mają większe lub mniejsze doświadczenie miłości – każdemu.

Szczegóły książki:
Autor: ks. Józef Tischner
Okładka: miękka
Data wydania: 2021
Ilość stron: 224
Wydawnictwo: WAM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *