Pozycje książkowe

Niepłodność. Podpowiedzi dla katolickiego małżeństwa.

Jednym z podstawowych powołań człowieka jest powołanie do małżeństwa. Czytamy o tym w pierwszej księdze Pisma Świętego – Księdze Rodzaju. Małżeństwo ze swej natury nastawione jest na dobro współmałżonka i zrodzenie potomstwa. Co jednak w przypadku, kiedy pojawia się niepłodność? Jak dbać o relacje i wzajemne dobro?

Niepłodność to temat trudny, szorstki i twardy jak krzyż. Krzyż braku potomstwa, ukrzyżowanych pragnień, wyobrażeń i oczekiwań od Boga i życia małżeńskiego. Ale dzięki Chrystusowi krzyż to nie tylko przestrzeń bolesnych doświadczeń, ale również wyraz miłości, zaufania i zjednoczenia woli człowieka z wolą Bożą.

Książka wydawnictwa W Drodze porusza ważny temat, wobec którego często nie wiemy, jak się zachować i jaką postawę przyjąć? Jak rozmawiać z osobami, które mimo starań nie mogą doczekać się upragnionego potomstwa? Gdzie szukać pomocy? Jak przyjąć krzyż przedłużającej się niepłodności w duchu wiary? Na te i na wiele innych pytań odpowiada Jean Dimech-Juchniewicz w książce Niepłodność. Podpowiedzi dla katolickiego małżeństwa.

Dla pary doświadczającej coraz boleśniej niemożności poczęcia pomocne jest zidentyfikowanie źródła swego cierpienia. Niepłodność odbiera wiele rzeczy, które inne pary traktują jak oczywistość: poczucie kontroli nad własnym ciałem; zdolność do planowania przyszłości; możność poczęcia dziecka z małżonkiem […] niektóre kobiety czy mężczyźni odczuwają, jakby ich męskość czy kobiecość miała jakiś defekt.
(Fragment książki s. 28-29).

Książka Jean Dimech-Juchniewicz podzielona jest na 11 rozdziałów plus dodatek. Każdy rozdział porusza inny problem, który może towarzyszyć małżeństwom dotkniętym niepłodnością. Na końcu każdego rozdziału znajdują się pytania do rozważenia i dyskusji, wskazówki dla przyjaciół i rodziny oraz krótka modlitwa.

Wielkie cierpienie emocjonalne spowodowane niepłodnością może prowadzić do mentalności, która głosi: „Ciąża za wszelką cenę!”. […] Pragnienie dziecka nie może usprawiedliwiać jego „produkowania”, przez stosowanie środków nie do przyjęcia pod względem etycznym. Dzieci są darem, jakiego nie można żądać, lecz jedynie przyjmować go z podziwem i szacunkiem z ręki prawdziwego Artysty Życia, Boga samego.
(Fragment książki s. 89).

Niepłodność. Podpowiedzi dla katolickiego małżeństwa to doskonała pozycja dla wszystkich, którzy doświadczają niepłodności, boją się jej, mają w rodzinie czy gronie przyjaciół pary zmagające się z tym problemem oraz dla wszystkich zainteresowanych tematem płodności i niepłodności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *