Pozycje książkowe

Wybuchy złości u dzieci.

Zapewne każdy z nas spotkał się kiedyś z sytuacją, w której niesforne dziecko swoim płaczem, krzykami i wymuszaniem nie pozwoliło nam w spokoju zrobić zakupów, czekać w kolejce do kasy czy zrelaksować się filiżanką dobrej kawy w kawiarni. Ilu z nas w takiej sytuacji staje się nagle ekspertami w kwestii wychowywania dzieci? Ale czy zadaliśmy sobie kiedyś trud znalezienia odpowiedzi na pytanie, dlaczego dzieci tak się zachowują?

Człowiek jako istota społeczna do prawidłowego rozwoju potrzebuje kontaktu i relacji z innymi ludźmi. Na przestrzeni życia kontakty i relacje ulegają zmianie. Pierwszą i jedną z podstawowych relacji jest relacja dziecka z matką. Okres poznawania i rozwijania tej relacji rozpoczyna się już w momencie poczęcia.

Moi klienci bardzo często próbują przedstawić swoim synom i córkom racjonalne argumenty, a potem czują się sfrustrowani […] nieporozumienia występują po obu stronach: maluchy nie potrafią zrozumieć logicznych argumentów dorosłych, a dorośli nie rozumieją skali emocji dziecka. Próbować przemówić do rozumu małemu dziecku to jak mówić głośniej i wolniej do osoby, która jasno dała nam do zrozumienia, że nie zna naszego języka(Fragment książki s. 86.)

Dr Rebecca Schrag Hershberg psycholog kliniczny i założycielka fundacji Little House Calls Psychological Services w książce Wybuchy złości u dzieci przychodzi rodzicom z pomocą w kwestii zrozumienia przyczyn histerii wśród dzieci oraz sposobów jak sobie z nimi radzić.

Rodzicielstwo to jedna z najbardziej wymagających i najważniejszych ról w naszym życiu. Pierwsze lata – zwłaszcza czas między drugim a piątym rokiem życia dziecka – obfitują w zmiany rozwojowe, zmiany, które wywołują u niego intensywne emocje oraz dezorientujące zachowania stanowiące wyzwanie dla każdego rodzica: musimy wiedzieć, co robić i jak interpretować nagłe przejścia od spokoju do chaosu. Czasem wydaje się nam, że nie da się zareagować w taki sposób, by osiągnąć zamierzony efekt, nie przestając wspierać rozwoju dziecka i pozostawać z nim w głębokiej, konstruktywnej relacji. (Fragment książki s. 7).

Nowość od wydawnictwa eSPe dr R. S. Hersberg to doskonała lektura dla wszystkich, którzy mają małe dzieci, dopiero oczekują na narodziny pierwszego dziecka a także dla wszystkich osób, które chcą świadomie uczestniczyć w wychowywaniu młodego człowieka. Książka jest formą poradnika, który w niektórych sytuacjach może się okazać nieocenioną pomocą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *