Pozycje książkowe

Kecharitomene.

Chaire Maria Kecharitomene – tymi słowami zwraca się Archanioł Gabriel do Maryi. Kecharitomene – pełna łaski – Maryja jest pełna łaski. Co to dla nas znaczy? Co to znaczy dla świata? Nad tymi i nad wieloma innymi pytaniami, które rodzą się w sercach wierzących w kontekście tajemnicy Matki Bożej zastanawia się również ks. Dominik Chmielewski. W książce pt. Kecharitomene w prosty sposób przedstawia najważniejsze zagadnienia z mariologii w odniesieniu do czasów współczesnych i eschatologii. Dogmaty opatrzone barwnym językiem i bogatym doświadczeniem kapłana pełniącego również posługę egzorcysty wprawiają w zdumienie, zadziwienie i zachwyt nad postacią Matki Bożej. Teologia uprawiana przez pryzmat Maryi nabiera niesłychanej głębi i czułości tak jak czuła jest Maryja a jej tajemnica coraz to bardziej odkrywana.

Szatan straszliwie boi się prawdy o Niepokalanym Poczęciu, bo ta tajemnica, ten sekret ma go zmiażdżyć na całą wieczność. Człowiek nie mógłby znieść potęgi i mocy Boga w Jego objawieniu, dlatego Bóg ukrył się w Maryi. Bóg jest Bogiem ukrytym, który pragnie, abyśmy Go szukali z całego serca, ze wszystkich sił i z całej duszy. Żeby nie przerażać nas swoją Wszechmocą i Majestatem, ukrywa się w najpiękniejszym raju, jaki sobie stworzył – Maryi, nieskończonej czułości, pochylającej się nad każdym z nas, abyśmy się Boga już nie bali.  Najwięksi grzesznicy przestają się bać, kiedy otrzymują Boga z rąk Maryi, Tej najbardziej delikatnej, najpiękniejszej, najczystszej i najłagodniejszej istoty ludzkiej, jaka chodziła po ziemi. (Fragment książki s. 126.)

Kecharitomene – to nasze pierwsze spotkanie z książkami ks. Dominika Chmielewskiego. Mogłoby się wydawać, że książek o Matce Bożej napisano już tak wiele, że nic nowego, odkrywczego nie da się już napisać. Po przeczytaniu książki ks. Dominika wszyscy w ten sposób myślący będą zmuszeni do zmiany swojego myślenia. Maryja chce być poznawana i coraz bardziej kochana czemu daje wyraz poprzez tak liczne objawienia i przesłania kierowane do człowieka zwłaszcza w ostatnich czasach. Nie da się kochać kogoś kogo się nie zna – to jedno z przesłań książki ks. Dominika. Kecharitomene to doskonała pozycja dla wszystkich, którzy kochają Matkę Bożą, dopiero poznają Matkę Bożą a przede wszystkim dla tych, którzy się lękają i nie wiedzą od czego zacząć i jak poskładać swoje życie w całość. Maryja jako najczulsza z kobiet chce przygarnąć wszystkich do swego matczynego serca, zabrać lęk i obdarować łaskami.

Zaczynając kontemplację Niepokalanego Poczęcia Maryi dochodzimy niezwykłego sekretu, mówiącego też o naszym początku i naszym przeznaczeniu. A jest ono niebagatelne, bo jeśli się zbawimy (w co bardzo wierzę), czeka nas po śmierci niesamowita wieczność. Jesteśmy dziećmi wieczności -przychodzimy z wieczności i idziemy w wieczność. Na tym polega nasze niesamowite powołanie. (Fragment książki s. 119 – 120.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *