Pozycje książkowe

Monika. Matka św. Augustyna.

„Kto z kim przystaje takim się staje” – tak brzmi jedno z popularniejszych polskich przysłów. Idealnie wpasowuje się ono w tematykę książki Anne Bernet Monika. Matka św. Augustyna.  Tych dwoje świętych nie sposób rozdzielić. Myśląc o Monice od razu na myśl przychodzi nam postać Augustyna i odwrotnie myśląc o Augustynie nie można nie wspomnieć o jego świętej matce Monice.

Monika to żona i matka, która w swym życiu zanosiła gorące prośby i modlitwy za swojego męża Patrycjusza i syna Augustyna, prosząc o ich nawrócenie na wiarę chrześcijańską. Augustyn tak bardzo podobny do swej matki z duszą filozofa i romantyka przysparzał swej świętej matce wiele trosk i zmartwień.  To co w postaci św. Moniki tak bardzo fascynuje i pociąga to umiejętność spojrzenia na życie ludzkie z odpowiedniej perspektywy, optyki chrześcijańskiej. Troska o męża i syna nie była jedynie przejawem chęci wygodnictwa w życiu doczesnym, lecz przede wszystkim troską o życie wieczne.

Święta Monika jawi się nam jako doskonała patronka matek zatroskanych o swoje potomstwo. Bywa tak, że rodzice przedkładają dobra doczesne nad dobra wieczne. Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Często jednak troska o rzeczy materialne, wykształcenie i odpowiedni status społeczny przysłaniają rodzicom kwestię życia duchowego. Matka św. Augustyna uczy nas odpowiedniej równowagi. Chwilowe „straty” swego syna potrafiła przyjąć i ofiarować w modlitwie, aby zdobyć go dla Pana na życie wieczne.  

Książka Monika. Matka św. Augustyna, która niedawno trafiła w nasze ręce to nie tylko zwykła biografia wielkiej świętej, ale również świetnie napisana opowieść o relacji matki z wybitnym synem. Czyta się ją bardzo dobrze a występki św. Augustyna niejedną matkę mogą przyprawić o zawrót głowy. Pozycja powinna przypaść do gustu wszystkim, którzy lubią lekko i ze smakiem napisane biografie świętych.

Święta Moniko módl się za nami!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *