Pozycje książkowe

Bóg nie jest miły. Pułapka pluszowego chrześcijaństwa.

Jednym z problemów przed jakim stoją katolicy naszych czasów jest subiektywizacja wiary. Czy Bóg, w którego wierzę jest Bogiem Starego i Nowego Testamentu czy tylko moim wyobrażeniem Boga?

Ulrich L. Lehner – wykładowca historii i teologii w książce pt., „Bóg nie jest miły. Pułapka pluszowego chrześcijaństwa” porusza szalenie ważny temat jakim jest fałszywie wykreowany obraz Boga. W 11 rozdziałach stara się przytoczyć najczęściej powielane błędy w myśleniu o Bogu oraz wskazać drogę, którą owo myślenie mogło wkraść się do opinii publicznej.

„Gdybyś miał dzisiaj umrzeć, dlaczego Bóg powinien wpuścić Cię do nieba? Najczęstszą odpowiedzią jaka wtedy pada, jest jeden z wariantów zdania: Spełniałem dobre uczynki i nikogo nie zabiłem, nie cudzołożyłem, nie kradłem. Jestem dobrym człowiekiem.
[…] Można sobie wyobrazić ich reakcję, gdy mówię im to, o czym rzeczywiście naucza Kościół. To znaczy, że nikt tak naprawdę nie zasługuje na niebo.
[…] Powiedzmy, że żyjesz osiemdziesiąt lat. Przez te osiemdziesiąt lat jesteś zdolny do używania rozumu i moralnie odpowiedzialny przez jakieś siedemdziesiąt. W tym czasie żenisz się, masz kilkoro dzieci, wnuków, pomagasz kilku osobom, płacisz trochę organizacjom dobroczynnym i osiągasz szczęśliwie wiek emerytalny. Dzięki relatywnie niewielu dobrym działaniom w życiu, które ma swój kres, zarabiasz na wieczną rozkosz i szczęście? To brzmi jak piramida finansowa!
[…] Nic, czego dokonujemy sami z siebie, nie czyni nas wartymi nieba. Dokonuje tego jedynie łaska Chrystusa.” (Fragment książki)

Mimo tak dużej ilości katechezy w szkole, formacji rodzinnej a często także wspólnotowej może okazać się, że nasza wiedza o Bogu nie jest w żadnej mierze oparta i zakorzeniona w Katechizmie Kościoła Katolickiego i Nauczaniu Kościoła. Warto więc od czasu do czasu zadać sobie pytanie na ile znam nauczanie Kościoła i dokumenty Kościelne a na ile polegam na swoich własnych interpretacjach Pisma Świętego?

Książka Ulricha L. Lehnera może stać się doskonałą okazją do zrewidowania swojej wiedzy o Bogu i chrześcijaństwie. Może stanowić ona również doskonałe wprowadzenie do duchowej przemiany i zachętę do zgłębiania wiary katolickiej.

SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI:
Autor: Ulrich L. Lehner
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Data wydania: 2020
Ilość stron: 184
Wydawnictwo: W drodze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *