Pozycje książkowe

Jezus Galilejczyk. Lew z pokolenia Judy.

Chyba żadna inna postać w historii świata nie wywołała tyle skrajnych emocji co Jezus Chrystus. Jedni uznają w Nim Boga, drudzy uważają Go za oszusta, a jeszcze inni za zwykłego szarlatana lub nawet kogoś kto nigdy nie istniał. A jak jest naprawdę? Kim jest Jezus Chrystus?

Na to pytanie odpowiedź stara się nam przekazać Pismo Święte. Czterej Ewangeliści we właściwy sobie sposób przedstawiają nam Jezusa jako zapowiadanego Mesjasza. Jednym z podstawowych błędów, który grozi wierzącym jest zbyt duża pewność siebie w kwestii znajomości i interpretacji Pisma Świętego.  

Ks. Mariusz Rosik – biblista, profesor nauk teologicznych w książce pt.„Jezus Galilejczyk. Lew z pokolenia Judy” stara się przybliżyć nam różne, ciekawe a czasem wręcz zaskakujące sposoby interpretacji dobrze znanych fragmentów biblijnych. Książka podzielona jest aż na 161 „mini rozdziałów”. Każdy z nich jest swego rodzaju krótkim komentarzem do wydarzeń biblijnych.

„[…] Przestrzegając przed niebezpieczeństwem bogactw, Jezus uzasadniał, że „łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne niż bogatemu wejść do królestwa Bożego” (Mk 10,25). Niemal w każdym komentarzu biblijnym znajdzie się wzmianka o bramie nazywanej Uchem Igielnym, przez którą z ledwością przechodziły pustynne garbusy. Szkopuł w tym, że nikt ze starożytnych takiej bramy nie widział ani o niej nie słyszał, […] i tu z pomocą przychodzi język aramejski. Otóż termin gamal oznacza w nim nie tylko wielbłąda, ale także linę okrętową lub sznur o pokaźnej średnicy. Jezus mówił więc, że łatwiej przepchnąć grubą linę przez wąskie ucho igły, niż bogatemu osiągnąć zbawienie. Marek Ewangelista wolał jednak z dwu znaczeń terminu gamal wybrać wielbłąda […]” – fragment książki.

Książka „Jezus Galilejczyk. Lew z pokolenia Judy” z racji nas swój podział na „mini rozdziały” sprawdzi się idealnie dla osób, które są zabiegane i nie mają zbyt dużo czasu w ciągu dnia na lekturę duchową, a mimo to odczuwają potrzebę rozwoju wewnętrznego i poznawania Pisma Świętego i Jezusa. Książka może stać się również ciekawą pomocą katechetyczną lub pomysłem na prezent dla młodszego lub trochę starszego chrześcijanina.

SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI:
Autor: ks. Mariusz Rosik
Okładka: miękka
Data wydania: 2020
Ilość stron: 336
Wydawnictwo: Wydawnictwo eSPe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *