Pozycje książkowe

Patologia duchowości.

Dawno nie miałem okazji czytać tak dobrej książki. Wciągnęła mnie ona już od pierwszych stron i nie dawała spokoju dopóki nie przeczytałem jej do końca. Pozycja o której mowa to „Patologia duchowości” ks. Krzysztofa Grzywocza. 

Nie ocenia się książki po okładce, ale ta którą prezentuje nam wydawnictwo WAM ma w sobie to „coś”, co przyciąga uwagę. Sam tytuł wspominanej książki jest dość kontrowersyjny. Słowo patologia przeważnie kojarzy się nam bardzo pejoratywnie jako jakieś wypaczenie, odstępstwo od normy, zboczenie. Jak więc połączyć patologię z duchowością? Okazuje się że jednak można. Ksiądz Grzywocz dokonuje zaskakującej analizy najczęściej popełnianych błędów w rozwoju duchowości. Często te błędy są wynikiem naszej niewiedzy czy zaniedbań. Czasami jednak wypaczona wiara swoje korzenie może odnajdywać w zaburzeniach natury psychologicznej a nawet psychicznej. 

Z dużą dozą ciekawości podchodziłem do czytania „Patologii duchowości”. Język księdza Grzywocza jest lekki, przyjemny, czasami dowcipny przez co zapadający w pamięć. Wspominana przeze mnie książka nie jest z rodzaju tych, które najczęściej kojarzą nam się z książkami duchowymi. Nie znajdziecie tam wzniosłych opisów mistycznych doświadczeń, rad jak przezwyciężać pokusę lub jak zachowywać się w sytuacji kuszenia przez złego ducha. Patologia duchowości pokazuje zupełnie odmienne stanowisko ludzkiego życia wewnętrznego. Odziera nasze przyzwyczajenia i nawyki z duchowej otoczki. Konfrontuje czytelnika z pseudo pobożnością, natręctwami lub wypaczonym obrazem wiary, które niejednokrotnie pod przykrywką człowieka uduchowionego mogą skrywać głębszy problem. 

Nasz wzrost duchowy na tyle jest rozwojem, o ile przybliżamy się do Chrystusa. Nasze wewnętrzne nieuporządkowanie, przywiązania w dużym stopniu mogą rzutować na postrzeganie i przeżywanie wiary bliskich nam osób. Ksiądz Grzywocz w swojej książce często wdaje się niejako w polemikę z kapłanami i ich „dobrymi radami”, które w przypadku osób zaburzonych duchowo i psychicznie mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. 

Pomimo poważnego problemu jaki podejmuje wspominana książka barwny język księdza Grzywocza sprawia, że prezentowane przez niego treści nie są suchym akademickim wykładem, lecz trafiają głęboko do świadomości odbiorcy. Częste przykłady z życia autora i jego doświadczenia spotkań z osobami duchownymi stają się niezwykle ciekawym ubarwieniem tematu. 

Książka „Patologia duchowości” powinna być pozycją obowiązkową dla księży, wierzących chcących wzrastać i rozwijać swoje życie duchowe oraz EGZORCYSTÓW. Dlaczego akurat egzorcystów? O tym trzeba się przekonać już samemu czytając książkę ks. Grzywocza.

SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI:
Tytuł: Patologia duchowości
Autor: ks. Krzysztof Grzywocz
Okładka: miękka
Ilość stron: 180
Wydawnictwo: Wydawnictwo WAM

2 thoughts on “Patologia duchowości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *