Teologia w pigułce

Bez sensu?

Nie chce mi się. Przecież to jest głupie” – nie potrafię policzyć, ile razy słyszałem te słowa od swoich uczniów. Modlitwa jest głupia, religia jest głupia, a tak w ogóle to wszystko jest bez sensu. Czy aby na pewno? Czy to jest Twoje zdanie czy powtarzasz tylko utarte slogany?

Na pierwszej katechezie w roku szkolnym zawsze pytam uczniów, kto będzie uczęszczał na zajęcia a kto nie i dlaczego?

Najczęściej pojawiającą się odpowiedzią osób, które deklarują brak chęci uczestnictwa w zajęciach jest „nie wiem”. „Nie wiem”? Nie wiem czy mi się chce czy nie? Nie wiem czy mnie mama zwolni? Nie wiem czy może wstydzę się przed kolegami z klasy, którzy się wypisali. A może jestem leniwy tylko nie chcę się do tego przyznać, nawet przed samym sobą? Wiele osób nie posiada własnego zdania. Pozwala się prowadzić za rękę jak dziecko, bezkrytycznie przyjmując zdanie innych “silniejszych od siebie”.

Chrześcijanin to człowiek stanowczy i zdecydowany. „Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; Nie, nie. A co nad to jest, od Złego pochodzi”. – pisze św. Mateusz w 5 rozdziale Ewangelii. A Ty drogi czytelniku masz już wyrobione swoje własne zdanie na temat wiary i religii? Zdanie przemyślane, przepracowane takie bez powtarzania utartych sloganów i poczytnych nagłówków artykułów w Internecie?

W kolejnych wpisach przyjrzymy się głupstwu wiary w Boga, bo jak pisze św. Paweł w 1 liście do Koryntian „ Nauka bowiem krzyża głupstwem jest dla tych co idą na zatracenie, mocą Bożą zaś dla nas, którzy dostępujemy zbawienia”. Chrześcijaństwo nie jest mitem, abstrakcją czy uspokajaczem sumienia. Jest sposobem życia, postrzegania świata i postępowania. Wiara bez uczynków jest martwa. Chrześcijaństwo nadaje nam zupełnie inną perspektywę patrzenia na drugiego człowieka. Jest to Boża optyka oparta na miłości. Uważaj jednak bo może to “grozić” nawróceniem 🙂

One thought on “Bez sensu?

  1. Dałabym religijnego Nobla osobie,która wymyśli sposób na zainteresowanie młodzieży religią.
    Szczególnie uczniów z 7 i 8 klasy.
    Nie jest lekko. Nic ich nie interesuje.
    Mogę robić na Genially niezliczoną ilość katechez interaktywnych, puszczać TGD a ich to nie rusza. Ciągle tylko by wychodzili na dwór. Widzę że się męczą bo ten przedmiot ich nie interesuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *